teknobilet ekim 2009 ve AMİGURUMİ

henüz 3. sayısı çıkan yeni bir dergi teknobilet hobi bölümü için geçtiğimiz ay gözde hanım dan gelen bir mail ile başladı herşey1.Amigurumi Japon oyuncak örme sanatı ve Türkiye’de de pek yaygın değil. Siz nasıl bu sanattan haberdar oldunuz?

Hamileliğimin 16. haftasında çalışmış olduğum firmadan ayrılmak zorunda kaldım . o dönemde bazı oyuncakların kanserojen madde içermesi nedeniyle toplatılması beni bebeğime ayıcık ve bebek örmeye itti. Böylece örgü oyuncak yapmaya başladım. Fakat bu işin çok zevkli bir sanat olduğunu öğrenmem biraz zaman aldı J. İnternette bunları paylaşmak istedim, sitemi kurma aşamasında benim haricimde daha çok Türkiye dışında birçok kişinin de bu hobi ile uğraştığını gördüm ve bu hobinin adının Amigurumi olduğunu öğrendim. Tamamen tesadüf olarak başladım ve eminim ki bir çok anne ve anne adayı en az bir oyuncak örmüştür.

2.Amigurumi kursları düzenleniyor mu? Siz bu tekniği öğrenmek için herhangibir kursa katıldınız mı?

Hayır kursları düzenlemiyor, en azından şimdilik J. Bu tekniği öğrenmek için herhangi bir kursa katılmadım. Kullandığım teknikleri kendim geliştirdim. Deneme yanılma yoluyla en uygun olanı bulmaya çalıştım. Bu konuda kurs olmaması bir eksikliktir. 2 sene önce ördüğüm oyuncaklara bakıp hem gülüyorum hem de onlardan vazgeçemiyorum. Onlardan bir tanesi de “Elmo”

Yinede başım sıkıştımı her türlü bilgisini benimle paylaşan http://orguoyuncakcinine.blogspot.com/ a da buradan çok teşekkür ediyorum.

3.Bloğunuzda çalışmalarınıza yer verdiğinizi ve bloğunuzu takip eden çok sayıda kişinin olduğunu gördük. Bloğunuzu görüp sizinle irtibata geçen, çalışmalarınızı satın almak isteyen kişiler oluyor mu?

Evet oluyor. http://www.yaseminkale.blogcu.com/ başlangıçta internetten satış için değil paylaşım için tasarlanmış bir bolg tu ama talep doğrultusunda satış yönüde ortaya çıktı. Duyarlı anneler sitemdeki oyuncakları görüp bana ulaştılar ve birçok anne bebeğini sağlıklı oyuncaklarla buluşturdu ve buluşturmaya devam ediyor.

Kızım Ela Mercan ve diğer gelişme dönemindeki çocukların oyuncakçı önünde ağlamaları meşhurdur oysa ki; Ela Mercan’ım beğendiği bir oyuncağı eline alıp “anne bundan öysene ela yaaa “ demesi aslında bir çok şeyi açıklıyor.

Bence “her çocuğun mutlaka en az bir tane örgü oyuncağı olmalı “
Hem sağlık yönünden hemde sadece sizin çocuğunuza ait olan ve her ne kadar bir ikincisi yapılsada onunkinin yerini tutmuyor, yapım aşamasında bile ona özel örülüyor.
Kanserojen ve madde bağımlısı yapan kokulu oyuncaklarla örgü oyuncak arasındaki farkı kıyaslamakla bitiremeyiz. Bebeğimin ve tüm bebeklerin sağlığı benim için önemli.

4.Amigurumi sergileri, fuarları düzenleniyor mu? Siz de buna benzer çalışmalar yapmayı düşünüyor musunuz?

Denizli’ de böyle bir etkinlik şuanda yok. Bu konu ile ilgili biraz daha koleksiyonumu genişletip sergimi açmayı düşünüyorum. Sergi ile ilgili Denizli Belediyesinden destek almak için görüşmeler yapıyorum.

5. Oyuncak örme sanatında hangi malzemeler kullanılıyor? Malzemeleri satın aldığınız özel bir yer var mı, yoksa bu uğraşıyı hobi olarak edinmek isteyen okurlarımız malzemeleri kolayca bulabilirler mi?

Kullanılan malzemeler; %100 akrilik beğendiğiniz veya öreceğiniz oyuncağa uygun renk renk iplikler
İpliğimizin kalınlığına uygun tığ
Makas,
Dikiş iğnesi,
5 şiş (aslında amigurumi sık iğne tekniği ile yapılıyor falat ben 5 şişlede bebekler örüyorum)
Boncuk elyaf ve ya silikon elyaf
Gözler, burun (tamamen size kalmış bir durum ben yeni kullanmaya başladım daha )
Malzemelerden silikon elyaf yada boncuk elyafı yorgan diken tekstil atölyesinden. Gözleri internetten “İSTANBUL dan” satın alıyorum. Diğer malzemeleri en yakın iplik satan dükkandan bulabiliyorumteknobilet gözde hanım a çok teşekkür ediyorum
hayal arkadaşlarımın çok güzel yazmış hepimizi tebrik etmiş şimdilik benden bu kadar :)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !